Ez itt nem Amerika-állatvédelem alapfokon 2
Bár az állatvédelmi törvény még nem működik tökéletesen, létezik állatvédelem Magyarországon. Köszönhetően az alapítványoknak, maroknyi lelkes aktivistának, állatszerető "civilnek" és az internetnek.
Szégyenfolt: a sintértelep
A gyepmesteri, vagy "népies" nevén sintértelep egyedülálló intézmény Európában, de erre nem lehetünk büszkék. A magyar gyakorlat ugyanis az, hogy az állatvédelmi szervezeteket nem, de a gyepmesteri telepek fenntartását támogatja az államkassza, ezzel letudva a kóbor állatok problémáját. A gyepmester feladata, hogy a lakossági bejelentés alapján a kóbor (és elhullott) állatokat összegyűjtse, és 14 napig zárt, biztonságos helyen (karanténban) tartsa, lehetőséget biztosítva ezzel a gazdának, hogy megtalálja elveszett állatát. A két hét letelte után saját hatáskörben dönthet: ad-e még esélyt az állatnak, vagy kioltja az életét.
Az egyre szigorodó hazai állatvédelmi jogszabályok a gyepmesteri telepek működését is hivatottak szabályozni, ám ezek betartása, ellenőrzése egyelőre leginkább az emberi jóérzésen múlik. Az állatvédelmi törvény szerint például az ilyen telepeken is gyógyítani kell az állatokat, ezzel szemben a járványok mindennaposak, és a kutyákat nagyon gyakran már a két hét letelte előtt elaltatják. Pedig a jogszabály előírja, hogy valamennyi telephelyet engedélyeztetni, a működést pedig rendszeresen ellenőrizni kell.
Ugyanakkor az állatvédők sok esetben már arról is hiába érdeklődnek, hogy hol működnek az egyes telepek, a befogott kutyák sorsa így sok helyen szinte követhetetlen. Az állatok egyetlen esélye, ha a gyepmester együttműködik az állatvédőkkel, amire szerencsére van már hazai példa: Szegeden például az Orpheus Állatvédő Egyesület üzemelteti a gyepmesteri telepet, Pécsett a gyepmester a kötelezően előírt karantén letelte után a Misina Állatotthonnak adja át az állatokat, és Érden vagy Szentendrén is együtt, egymás mellett működik a két telep.
És persze szerte az országban vannak lelkiismeretes, állatszerető gyepmesterek is, akik tisztességesen bánnak a kutyákkal és szívesen együttműködnek az állatvédőkkel is.
|