Húsvétra állarot?
Ahogy közeleg a húsvét, a szülők számára egyre nagyobb a kísértés, hogy igazi bársonyos kisnyúllal, csibével lepjék meg a gyerekeket. A vásárlás előtt azonban nem árt végiggondolni, hogy valóban évekig meg akarjuk-e osztani otthonunkat egy állattal. Hiszen ez nem csokiból, papírból van, amit megehetünk vagy egyszerűen eldobhatunk.
Az állatorvos intelmei
– A nyúlnak két komoly betegsége lehet, az egyik a coccidiosis (tünetei: sárgás szem, étvágytalanság, hasmenés), ilyen esetben azonnal állatorvoshoz kell fordulni, a másik a helytelen táplálásból adódó székrekedés vagy hasmenés, ha ez egy napon belül nem múlik el, ne várjunk tovább, vigyük orvoshoz – mondja dr. Juhász Péter állatorvos. – Tapasztalataim szerint az embereknek csak néhány napig kell az állat, később nem tudják vagy nem akarják etetni. A másik probléma az, hogy fogalmuk sincs, mi legyen a nyuszival az ünnepek után. Sokan elengedik az erdőben vagy egy parkban. Nem árt szem előtt tartani azt sem, hogy óvodáskorú vagy még kisebb csemetéink állatszeretete általában nem tesz jót egy ilyen törékeny jószágnak. Gyakran előfordul, hogy a kisgyerekek akaratlanul is annyira megszorítják a nyuszi hasát, vagy a csibét, kiskacsát, hogy belső vérzés miatt belepusztul a szeretgetésbe. Aki mindezt figyelembe véve úgy dönt, hogy mégiscsak kell az a húsvéti nyúl, lehetőleg állatkereskedésből szerezze be. A nyulak hat-nyolc hetes korukban választhatók el az anyjuktól, az aluljárók árusainál puha kupacokban pihegő állatkák gyakran csak néhány hetes, szopós kölykök, amelyek általában nem élik túl az ünnepeket.
Allergiaveszély
– Én is azt tanácsolom, hogy a szülők ne az utcán, aluljáróban vegyék meg az állatokat, hanem állathigiéniailag ellenőrzött biztos helyen, mert előfordulhatnak olyan betegségek, amelyeket a gyerekek elkaphatnak a kis állatoktól – mondja dr. Czinczok Márta, gyerekorvos, allergológus. – Sok kisgyerek allergiás a szőrre, tollra. Ilyenkor viszkető vörös foltok, kiütések jelenhetnek meg a bőrön, valamint a légúti allergiára jellemző tünetek: heves tüsszögés, vizes orrfolyás, szemvörösödés, könnyezés, esetenként nehéz légzés.
Jelképes nyuszi-örökbefogadás az Állatkerben
Az állatkertben – jelképesen – idén is örökbe lehet fogadni majd nyuszikat. Itt a gyerekek oklevelet és egy állatkerti nevelőszülőknek járó kitűzőt kapnak ajándékba. Aki pedig nem tudja, mit kezdjen a tapsifülessel húsvét után, ne engedje szabadon egy parkban arra számítva, hogy majdcsak megél valahogy. A Fővárosi Állat- és Növénykert előtt idén is lesznek konténerek, amikbe be lehet tenni a feleslegessé vált kisnyulakat. A befogadottakról a Fehérkereszt Állatvédő Liga gondoskodik majd. Egyes kisállat-kereskedésekben lehet nyuszikat, csibéket bérelni napi 5-600 forintért. Az ünnep után a kereskedés visszaveszi az állatokat. Ennél is olcsóbb megoldás: a piacokon áruló tenyésztőkkel megállapodni a nyúlkölcsönzésről.
Mit gondolnak erről a gyerekek? – Én húsvétra kaptam egy kiskacsát. Öt hétig gondoztam, és mindenhová totyogott utánam. Sajnos be kellett adni a többi kacsa közé. (Kitty, 10 éves) – Nem kaptam még soha húsvétra állatot. A kutyánk nem bírná, mert nem szereti, ha mással is törődök. De szeretnék egy nyulat vagy kiscsibét. (Panna, 9 éves) – Egy szép húsvéti napon kiugrottam az ágyból, felöltöztem, és a tesóimmal kimentünk az udvarra. Mindenki rögtön a kert hátuljába szaladt, ott volt három nyuszi. Az enyém egy fekete volt, és Pelyheske lett a neve. Másnap kimentem, de a nyuszi már nem élt, a kutyám megölte. Nagyon sírtam, és eltemettük a nyuszit. (Fatima, 8 éves)
|